Přeskočit na hlavní obsah

100 miliard

Úvod:
Politický program pro chudé jsem konzultoval s moudřejšími. Jedna z otázek byla: program je možná zajímavý, ale jak chudé přesvědčíš, aby šli k volbám a zvolili tě?
Aby voliči zvolili politika, musí mít důvod. Volby nejsou důvod. Důvod není ani to, že si politik přeje být zvolen. Volič jde k volbám a volí politika proto:
  1. aby si polepšil nebo 
  2. aby si příliš nepohoršil.
Navrhnu program podle bodu (1) - aby si chudí polepšili, a zároveň aby programu rozuměli. Program musí být jednoduchý, musím chudým něco slíbit. 

Co nabídnu? Peníze. Kolik? 100 miliard. Kde je vezmu? Zruším dotace bohatým. Polostátním společnostem, velkým holdingům a jejich obchodním partnerům. Dotace na "obnovitelné zdroje energie". Pokud jsou obnovitelné, zdroje se obnoví samy. Dotace do zemědělství. Posledních 20 let dotace rostou, bojujeme proti globální změně klimatu, přitom jsme tím (spolu)připravili pětisetleté sucho. Republika usiluje o potravinovou soběstačnost, na polích není místo pro dotační experimenty, které ani nezlepšují stav životního prostředí, ani nedávají lidem chleba.

Komu peníze dám? Nikomu! v tom je trik mé volební kampaně. Nikomu nedám peníze, nikoho ani o korunu nepřipravím a přesto vyhraju volby jako dobrodinec. Peníze nechám voličům. Jejich peníze. Lidem s příjmy do 200.000 Kč ročně (dolních 10%) odpustím  daně a odvody zdravotní i sociální.  Lidem s minimální mzdou, stejně jako studentům, nejmenším živnostníkům. Náklady této úlevy jsou 50.000.000.000 Kč (50 miliard), které stát nevybere na daních, sociálním a zdravotním pojištění. Propad v účtu zdravotních pojišťoven uhradí stát. 
Zbývá nám 50.000.000.000 Kč (50 miliard, které mohu rozdělit mezi ostatní voliče. 25.000.000.000 Kč (25 miliard) nezaplatí voliči - spotřebitelé elektřiny na příspěvcích na obnovitelné zdroje energie. To každé domácnosti uspoří ročně cca 1.000 Kč.
Posledních 25.000.000.000 Kč (25 miliard. Ty mohu poplatníkům daňovým poplatníkům nechat zvýšením roční daňové slevy na poplatníka. Z 24.840 Kč na 30.000 Kč. Všem pracujícím odvádějícím daně se zvýší plat (sníží daň) o 5.160 Kč.

Není výše uvedené "rozdávání" peněz nespravedlivé? Je. V politice nehledejme absolutní spravedlnost. Bude až v nebi. Pokud se tam chystáte. 
Nemělo by se ušetřených 100 miliard Kč rozdělit jinak? Je to věc politické diskuze. Ovšem ne se mnou, ale v parlamentu, nebo na sociálních sítích. Já zastávám názor, že chudí by neměli platit žádné daně. Neměli by za nimi číhat exekutoři, pokud zapomenou zajít na úřad práce. Neměli by být nuceni k podvodům při zaměstnávání na černo. Chudí ať si užijí tu trochu peněz co vydělají. Na bohatších je potom vymyslet, jak stát může spořit i v jiných oblastech, než jen neudělení výsad a dotací miliardářům. Kdosi řekl "zdroje jsou". Já tvrdím, že další možnosti k úsporám jsou. To je na další článek.

----
článek opraven: v částkách (miliard) chyběly tři nuly. Myslel jsem to dobře, dopadlo to...
poučení: nikdy nesvěřujte politikovi svoje peníze. Neumí počítat. 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Otevřený dopis Petru Fialovi: Návrh jak získat více peněz na vědu a školství bez navýšení výdajové části státního rozpočtu.

Vážený pane Fialo, Mám pro Vás návrh jak získat více peněz na vědu a školství bez navýšení výdajové části státního rozpočtu. Příjmová část rozpočtu by nepoklesla. Nejdříve se Vám představím. Jsem nyní volič Svobodných, dříve ODS, snad i US. Mám zkušenosti se sociální oblastí (vězni, azylové domy, domy na půli cesty), s financováním neziskových organizací. Můj návrh na zvýšení finančních prostředků na vědu, školství, sociální oblast je umožnit lidem, aby ze své výplaty projekty tohoto zaměření podporovali. Dnes můžete poskytnout jako fyzická osoba maximálně 10% hrubého příjmu, kde si částku daru můžete odečíst od daňového základu. Mnoho lidí ovšem má např. děti, či využívá jiné odečitatelné položky, a tak si nemohou  daňový základ už o tuto částku ponížit, protože základ daně z příjmu je nulový. To neznamená, že by lidé daně neplatili. Platí je ve formě sociálního a zdravotního pojištění. Proto druhá část návrhu znamená možnost ponížit si o darovanou částku základ nejen...

Koalice nechtěná, koalice chtěná

Máme po volbách, máme co jsme chtěli. Respektive voliči mají co chtěli. Prezident pověřil vůdce vítězné strany sestavením vlády. Vítězná strana dostala 30% hlasů. Mě se to nelíbí. Nevadí mi, že mě voliči nezvolili premiérem - "moje" strana nedostala ani 2% hlasů, tj. musel bych se 20x více snažit, abych měl šanci. A to jsem opravdu nechtěl, moje priority jsou nyní jinde.   Vadí mi, že politici, kteří dostali více hlasů než já, a kteří u mne požívají o fous větší důvěry než vítěz voleb se ani nesnaží vítězi oponovat. Nestačí psát #neuhneme , nestačí #demokracie, je třeba činů. Činů povolebních, činů nevábných, činů pro které politici jsou neoblíbení. Je třeba domluvit koalici. Koalici nejen stran názorově blízkých, až se jeden ptá proč nejsou stranou jednou, ale i stran odlišných, pokud jsou ochotné domluvit se na základních kamenech - deskách, ze kterých se neustoupí. Koaliční program poté nebude budující - nebudou se stavět krásné, světlé zítřky, ale bude to program udrž...