úterý 31. října 2017

Koalice nechtěná, koalice chtěná

Máme po volbách, máme co jsme chtěli. Respektive voliči mají co chtěli. Prezident pověřil vůdce vítězné strany sestavením vlády. Vítězná strana dostala 30% hlasů.
Mě se to nelíbí. Nevadí mi, že mě voliči nezvolili premiérem - "moje" strana nedostala ani 2% hlasů, tj. musel bych se 20x více snažit, abych měl šanci. A to jsem opravdu nechtěl, moje priority jsou nyní jinde.  
Vadí mi, že politici, kteří dostali více hlasů než já, a kteří u mne požívají o fous větší důvěry než vítěz voleb se ani nesnaží vítězi oponovat. Nestačí psát #neuhneme, nestačí #demokracie, je třeba činů. Činů povolebních, činů nevábných, činů pro které politici jsou neoblíbení. Je třeba domluvit koalici. Koalici nejen stran názorově blízkých, až se jeden ptá proč nejsou stranou jednou, ale i stran odlišných, pokud jsou ochotné domluvit se na základních kamenech - deskách, ze kterých se neustoupí. Koaliční program poté nebude budující - nebudou se stavět krásné, světlé zítřky, ale bude to program udržující, resp. obnovující principy demokratické vlády této země.
Koho si v koalici představuji? ODS, Piráty, KDU, STAN, TOP09. A SPD, bez níž by koalice neměla většinu v parlamentu. Také si představuji, že tyto strany domluví většinu v senátu. Je tento slepenec životaschopný? Věřím, že je. I když názory na EU, zahraniční politiku mohou být různé, názory na svobodu občanů také, tak věřím, že i v tomto spektru se lze shodnout na jedné věci: zachování demokracie a zachování, případně rozšíření svobod občanů. 
Jakou by měla koalice podporu? Poděkovali by jí všichni nevoliči vítězného vůdce, nevoliči komunistů i mnoho těch, co k volbám vůbec nešlo. Podporu by našla u motorkářů i cyklistů, dělníků ze severu i skladniků z jihu, akademiků i plebsu. Podpořili by jí plzeňští pivaři i bílovičtí koštéři. 
Kdo by se proti koalici ohradil? S ohledem na národovecké programy patrně wahhabisté a revoluční gardy. Také nepřátelé demokracie a svobody - oligarchové, dojiči státního rozpočtu.

Jaký může být kompromisní koaliční program?

 1. Právní stát. (ODS, TOP09)
 2. Více svobody jednotlivcům. (ODS, Piráti)
 3. Sociálně tržní hospodářství v původním smyslu (ČSSD, KDU)
 4. Ekologická revoluce v duchu předběžné opatrnosti. (ČSSD, STAN)
 5. Jednoduchý a vhodný zákon o referendu (SPD).
 6. Otevřená data, byrokracie na úrovni Estonska (Piráti).
Nechci a ani nemohu rozepisovat jednotlivé body programu za novou koalici. Ale ještě jednou na závěr příspěvku zdůrazním: jde o koalici možnou, jedinou vhodnou a může zachránit demokracii v naší zemi. Alternativa je vláda estébáků a komunistů. Kdo v této chvíli neudělá vše pro záchranu našich základních hodnot, životů, času a majetku obyčejných občanů, jedná nejenom ke škodě svých voličů, ale i ke škodě své. Voliči totiž mají paměť. Kdo umožní vládu estébáků, umožní vládu estébáků. Nepočítejme s tím, že "oni se znemožní". "Oni" jsou schopni v příštích volbách získat deset procent navíc.

2 komentáře:

 1. Hezké, bohužel nereálné. I mezi klasickými stranami, natož s tou, která se programově dohodnout nechce (SPD).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není to hezké, je to nutné. Všichni demokrati se musí rozhodnout, jestli chtějí vládnout, nebo jestli chtějí jen poslanecké platy.

   Vymazat