Přeskočit na hlavní obsah

Koalice nechtěná, koalice chtěná

Máme po volbách, máme co jsme chtěli. Respektive voliči mají co chtěli. Prezident pověřil vůdce vítězné strany sestavením vlády. Vítězná strana dostala 30% hlasů.
Mě se to nelíbí. Nevadí mi, že mě voliči nezvolili premiérem - "moje" strana nedostala ani 2% hlasů, tj. musel bych se 20x více snažit, abych měl šanci. A to jsem opravdu nechtěl, moje priority jsou nyní jinde.  
Vadí mi, že politici, kteří dostali více hlasů než já, a kteří u mne požívají o fous větší důvěry než vítěz voleb se ani nesnaží vítězi oponovat. Nestačí psát #neuhneme, nestačí #demokracie, je třeba činů. Činů povolebních, činů nevábných, činů pro které politici jsou neoblíbení. Je třeba domluvit koalici. Koalici nejen stran názorově blízkých, až se jeden ptá proč nejsou stranou jednou, ale i stran odlišných, pokud jsou ochotné domluvit se na základních kamenech - deskách, ze kterých se neustoupí. Koaliční program poté nebude budující - nebudou se stavět krásné, světlé zítřky, ale bude to program udržující, resp. obnovující principy demokratické vlády této země.
Koho si v koalici představuji? ODS, Piráty, KDU, STAN, TOP09. A SPD, bez níž by koalice neměla většinu v parlamentu. Také si představuji, že tyto strany domluví většinu v senátu. Je tento slepenec životaschopný? Věřím, že je. I když názory na EU, zahraniční politiku mohou být různé, názory na svobodu občanů také, tak věřím, že i v tomto spektru se lze shodnout na jedné věci: zachování demokracie a zachování, případně rozšíření svobod občanů. 
Jakou by měla koalice podporu? Poděkovali by jí všichni nevoliči vítězného vůdce, nevoliči komunistů i mnoho těch, co k volbám vůbec nešlo. Podporu by našla u motorkářů i cyklistů, dělníků ze severu i skladniků z jihu, akademiků i plebsu. Podpořili by jí plzeňští pivaři i bílovičtí koštéři. 
Kdo by se proti koalici ohradil? S ohledem na národovecké programy patrně wahhabisté a revoluční gardy. Také nepřátelé demokracie a svobody - oligarchové, dojiči státního rozpočtu.

Jaký může být kompromisní koaliční program?

  1. Právní stát. (ODS, TOP09)
  2. Více svobody jednotlivcům. (ODS, Piráti)
  3. Sociálně tržní hospodářství v původním smyslu (ČSSD, KDU)
  4. Ekologická revoluce v duchu předběžné opatrnosti. (ČSSD, STAN)
  5. Jednoduchý a vhodný zákon o referendu (SPD).
  6. Otevřená data, byrokracie na úrovni Estonska (Piráti).
Nechci a ani nemohu rozepisovat jednotlivé body programu za novou koalici. Ale ještě jednou na závěr příspěvku zdůrazním: jde o koalici možnou, jedinou vhodnou a může zachránit demokracii v naší zemi. Alternativa je vláda estébáků a komunistů. Kdo v této chvíli neudělá vše pro záchranu našich základních hodnot, životů, času a majetku obyčejných občanů, jedná nejenom ke škodě svých voličů, ale i ke škodě své. Voliči totiž mají paměť. Kdo umožní vládu estébáků, umožní vládu estébáků. Nepočítejme s tím, že "oni se znemožní". "Oni" jsou schopni v příštích volbách získat deset procent navíc.

Komentáře

  1. Hezké, bohužel nereálné. I mezi klasickými stranami, natož s tou, která se programově dohodnout nechce (SPD).

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Není to hezké, je to nutné. Všichni demokrati se musí rozhodnout, jestli chtějí vládnout, nebo jestli chtějí jen poslanecké platy.

      Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Otevřený dopis Petru Fialovi: Návrh jak získat více peněz na vědu a školství bez navýšení výdajové části státního rozpočtu.

Vážený pane Fialo, Mám pro Vás návrh jak získat více peněz na vědu a školství bez navýšení výdajové části státního rozpočtu. Příjmová část rozpočtu by nepoklesla. Nejdříve se Vám představím. Jsem nyní volič Svobodných, dříve ODS, snad i US. Mám zkušenosti se sociální oblastí (vězni, azylové domy, domy na půli cesty), s financováním neziskových organizací. Můj návrh na zvýšení finančních prostředků na vědu, školství, sociální oblast je umožnit lidem, aby ze své výplaty projekty tohoto zaměření podporovali. Dnes můžete poskytnout jako fyzická osoba maximálně 10% hrubého příjmu, kde si částku daru můžete odečíst od daňového základu. Mnoho lidí ovšem má např. děti, či využívá jiné odečitatelné položky, a tak si nemohou  daňový základ už o tuto částku ponížit, protože základ daně z příjmu je nulový. To neznamená, že by lidé daně neplatili. Platí je ve formě sociálního a zdravotního pojištění. Proto druhá část návrhu znamená možnost ponížit si o darovanou částku základ nejen...

100 miliard

Úvod: Politický program pro chudé jsem konzultoval s moudřejšími. Jedna z otázek byla: program je možná zajímavý, ale jak chudé přesvědčíš, aby šli k volbám a zvolili tě? Aby voliči zvolili politika, musí mít důvod. Volby nejsou důvod. Důvod není ani to, že si politik přeje být zvolen. Volič jde k volbám a volí politika proto: aby si polepšil nebo  aby si příliš nepohoršil. Navrhnu program podle bodu (1) - aby si chudí polepšili, a zároveň aby programu rozuměli. Program musí být jednoduchý, musím chudým něco slíbit.  Co nabídnu? Peníze. Kolik? 100 miliard. Kde je vezmu? Zruším dotace bohatým. Polostátním společnostem, velkým holdingům a jejich obchodním partnerům. Dotace na "obnovitelné zdroje energie". Pokud jsou obnovitelné, zdroje se obnoví samy. Dotace do zemědělství. Posledních 20 let dotace rostou, bojujeme proti globální změně klimatu, přitom jsme tím (spolu)připravili pětisetleté sucho. Republika usiluje o potravinovou soběstačnost, na polích není mís...