Přeskočit na hlavní obsah

Imigrace, domácí násilí, papež ve Štrasburku, Petr Pithart bilancuje.



Paní Gajdůšková na Twitteru komentovala

https://twitter.com/GajduskovaAlena/status/537333988122435584

Domácí násilí je ohavné, pro děti a ženy tragické a mělo by být nepřijatelné morálně i proto, že nás všechny stojí cca miliardu ročně.

Zapomněla na násilí na mužích, především seniorech. Zapomněla na násilí páchaném na rodičích. Nezapomněla přepočítat morálku na peníze. Selektivní pravdomluvnost, materialismus.

Papež navštívil politiky ve Štrasburku.


Z mnoha stran se mu dostalo chvály. Snad si mohu dovolit drobné otázky. Papež zmínil problém migrantů a nezaměstnaných. Nezmínil kořeny tohoto problému - přebujelý stát blahobytu, resp. sociální stát a s ním ruku v ruce jdoucí neúměrné zdanění chudých pracujících a jejich zaměstnavatelů. Trh práce svázaný pevnými pouty "sociální ochrany".

Co to je "nová společenská a hospodářská spolupráce, bez ideologických tlaků"? Podporující "solidaritu a vzájemné milosrdenství"? Myslí tím nižší daně pro pracující, zaměstnavatele? Myslí tím zjednodušení byrokracie? Větší svobodu v uzavírání pracovních vztahů? Rušení cel a omezení v obchodě uvnitř i vně EU? Pokud ne, tak tato slova jsou jen dunící kov a zvučící zvon.

Petr Pithart bilancuje v MF Dnes 25.11.2014.

"Češi jako protistátní národ"
Opět si dovolím drobný nesouhlas. Pisatel popisuje český národ jako "protistátní" už od Rakouska. Co je protistátního na národu, který chca-nechca zachránil Evropu od osmanského područí? Co je protistátního na národu, který definoval svojí politiku heslem "Kdyby nebylo Rakouska, museli bychom si ho vytvořit"? Jehož vojáci stáli za Rakouskem, i když jeho nečeské elity už vzhlíželi k dynastii s heslem "Gott mit uns"?
Možná bylo "protistátní" vytvoření Československa, kde v míru žilo ne méně než devět národností, na gymnáziích se učilo pěti jazyky?
Souhlasím s protistátností a nedemokratičností "košického vládního programu", stejně jako koalice levicových stran v "národní frontě". Je to nepěkná skvrna na historii našeho národa, kdy socialista socialistu bez soudu vyháněl. Nemůžeme se vymlouvat, že "taková byla doba" nebo že kdyby se nám poštěstilo mít americkou okupační správu, vedlo by se nám lépe.
Porevoluční dobu vnímá jako dobu krátkého vzepětí, se zásadní chybou - nesprávní lidé zvolili nesprávné politiky - Klause a Zemana, ti dělali nesprávné kroky. Zapomněl na chybu, které se kdosi dopustil před prvními volbami v roce 1990 - zavedení poměrného místo většinového hlasování do ČNR i Federálního shromáždění. To umožnilo přežití komunistů, ale i existenci stranických šíbrů, podpořilo stranické sekretariáty. Tím se zabránilo možnosti odvolávat poslance ve vazbě, ve výkonu trestu, či pouze krajně nepopulární osoby vyřazovat z kandidátek.
Zapomněl také na další chybu - že se vstupem do EU byli tito stranictí šíbři politi živou vodou dotací a najednou se mohlo nadělovat všem kamarádům ve velkém. Zapomněl i na mnoho dalších chyb a chybiček a nyní pláče nad rozlitým mlékem. Zbytečně.
Stejný pocit zmaru a konce světa lze vyčíst u více autorů "generace devětaodmdesátníků". Není jim to třeba míti za zlé. Možná jen nedohlédnou, že od roku 1989 je tu nová generace - politiků i občanů. Ti si budou řídit tuto zemi po svém. Zda dobře nebo špatně záleží jen na nich. 

Populární příspěvky z tohoto blogu

Otevřený dopis Petru Fialovi: Návrh jak získat více peněz na vědu a školství bez navýšení výdajové části státního rozpočtu.

Vážený pane Fialo, Mám pro Vás návrh jak získat více peněz na vědu a školství bez navýšení výdajové části státního rozpočtu. Příjmová část rozpočtu by nepoklesla. Nejdříve se Vám představím. Jsem nyní volič Svobodných, dříve ODS, snad i US. Mám zkušenosti se sociální oblastí (vězni, azylové domy, domy na půli cesty), s financováním neziskových organizací. Můj návrh na zvýšení finančních prostředků na vědu, školství, sociální oblast je umožnit lidem, aby ze své výplaty projekty tohoto zaměření podporovali. Dnes můžete poskytnout jako fyzická osoba maximálně 10% hrubého příjmu, kde si částku daru můžete odečíst od daňového základu. Mnoho lidí ovšem má např. děti, či využívá jiné odečitatelné položky, a tak si nemohou  daňový základ už o tuto částku ponížit, protože základ daně z příjmu je nulový. To neznamená, že by lidé daně neplatili. Platí je ve formě sociálního a zdravotního pojištění. Proto druhá část návrhu znamená možnost ponížit si o darovanou částku základ nejen...

100 miliard

Úvod: Politický program pro chudé jsem konzultoval s moudřejšími. Jedna z otázek byla: program je možná zajímavý, ale jak chudé přesvědčíš, aby šli k volbám a zvolili tě? Aby voliči zvolili politika, musí mít důvod. Volby nejsou důvod. Důvod není ani to, že si politik přeje být zvolen. Volič jde k volbám a volí politika proto: aby si polepšil nebo  aby si příliš nepohoršil. Navrhnu program podle bodu (1) - aby si chudí polepšili, a zároveň aby programu rozuměli. Program musí být jednoduchý, musím chudým něco slíbit.  Co nabídnu? Peníze. Kolik? 100 miliard. Kde je vezmu? Zruším dotace bohatým. Polostátním společnostem, velkým holdingům a jejich obchodním partnerům. Dotace na "obnovitelné zdroje energie". Pokud jsou obnovitelné, zdroje se obnoví samy. Dotace do zemědělství. Posledních 20 let dotace rostou, bojujeme proti globální změně klimatu, přitom jsme tím (spolu)připravili pětisetleté sucho. Republika usiluje o potravinovou soběstačnost, na polích není mís...

Koalice nechtěná, koalice chtěná

Máme po volbách, máme co jsme chtěli. Respektive voliči mají co chtěli. Prezident pověřil vůdce vítězné strany sestavením vlády. Vítězná strana dostala 30% hlasů. Mě se to nelíbí. Nevadí mi, že mě voliči nezvolili premiérem - "moje" strana nedostala ani 2% hlasů, tj. musel bych se 20x více snažit, abych měl šanci. A to jsem opravdu nechtěl, moje priority jsou nyní jinde.   Vadí mi, že politici, kteří dostali více hlasů než já, a kteří u mne požívají o fous větší důvěry než vítěz voleb se ani nesnaží vítězi oponovat. Nestačí psát #neuhneme , nestačí #demokracie, je třeba činů. Činů povolebních, činů nevábných, činů pro které politici jsou neoblíbení. Je třeba domluvit koalici. Koalici nejen stran názorově blízkých, až se jeden ptá proč nejsou stranou jednou, ale i stran odlišných, pokud jsou ochotné domluvit se na základních kamenech - deskách, ze kterých se neustoupí. Koaliční program poté nebude budující - nebudou se stavět krásné, světlé zítřky, ale bude to program udrž...