Přeskočit na hlavní obsah

Google cenzuruje CNN!

Firma Google, resp. Alphabet vlastní nejznámější internetový vyhledávač. Je také agregátorem novinových zpráv a prodejcem, resp. zprostředkovatelem reklamy mezi zadavateli a internetovými médii. Vlastní také nejsledovanější videotéku na světě - Youtube.
V minulém roce, po zvolení nového prezidenta v USA se začal diskutovat vliv internetových médií na politiku a mínění občanů, zejména pomocí vykonstruovaných zpráv tzv. "fake news". Administrativa Bílého domu vzala tuto hrozbu vážně a za pomoci seriozních novinářů z Fox News, kterým jde o demokracii navrhla seznam webů a společností, které jsou zdrojem nevěrohodných informací.  Zpravodajci navrhli mj. tyto weby: CNN, BBC, New York Times, Al Jazeera.
Společnost Google informace zpravodajců nějaký čas prověřovala, a po mnohých neformálních konzultacích s poradci z Bílého domu se rozhodla weby uvedených společností blokovat ve vyhledávání. Dalším krokem je  vypnutí reklamy Google AdWords pro tyto weby, zrušení jejich kanálů na Youtube. Mark Zuckerberg, CEO světově největší sociální sítě Facebook.com se rozhodl konání Googlu podpořit a okamžitě zrušil profily uvedených společností na Facebooku, dále pomocí filtru dříve vyvinutého pro čínskou vládu začal blokovat příspěvky uživatelů, kteří na weby daných společností odkážou nebo je ve svých komentářích zmíní.
Je třeba zmínit, že nejde o cenzuru, Google a Facebook se rozhodly pro blokování neamerické činnosti dobrovolně, dle tiskové mluvčí Google "s ohledem na kvalitu internetových diskuzí, s vědomím, že s velikostí přichází i odpovědnost". Mluvčí Facebooku na společné tiskové konferenci dodal "kdybychom nekonali, svojí nečinností bychom jednání těchto neamerických společností podpořili. Fake news musí z internetu zmizet".

Disclaimer: výše uvedená zpráva není úplně pravdivá. Ale není také úplně "fake news". Společnost Seznam, která má v České republice postavení podobné společnosti Google  v USA, se rozhodla blokovat reklamu Sklik pro některé weby s nepravdivými zprávami. Weby tím přijdou o příjem, pravděpodobně to také ovlivní jejich pozici při vyhledávání na Seznamu. Seznam se rozhoduje dobrovolně, bez úředního či soudního nařízení. Pro společnost v téměř monopolním postavení je to odvážný krok, protože se rozhoduje omezit svou přímou konkurenci - Seznam spoluprovozuje Novinky, Super, ... - zpravodajské i "zpravodajské" weby. Nepochybuji, že český antimonopolní úřad v jednání Seznamu neshledá nic nezákonného, obzvláště po vydatné svačině na pumpě. Ovšem Brusel může být jiného názoru. Pokuta až 10% celosvětového ročního obratu.

Viz:
Seznam prostřednictvím svého Skliku zablokuje dezinformačním webům příjmy z reklam

Disclaimer II: Nepíši to jako obhajobu "fake news" webů. Nezajímají mě Putinovo snahy o celosvětový mír, Protokoly sionských mudrců, vesmírní ještírci ani vesmírní lidé. Svoje děti dávám očkovat. Místo CMS (nebo CDS?) si raději vezmu Paralen. Netoužím ani změnit rozhodnutí Seznamu. Jde jen o další krok od "bezbřehé svobody" let devadesátých k "vojně jako řemen". A lidé tomu tleskají.

Editováno:
Dovolím si přidat odkaz na anthem.cz, kde jsou popsány ekonomické důsledky rozhodnutí Seznamu (v krátkosti: prakticky žádné):
http://www.anthem.cz/2017/08/horsi-nez-v-1984-znici-seznamcz-vas.html

Editováno podruhé:
Vedení Seznamu cenzuru zastavilo. Pravděpodobně z obavy z právních či ekonomických důsledků.
https://www.lupa.cz/aktuality/vedeni-seznam-cz-zrusilo-omezeni-skliku-pro-dezinformacni-weby/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Otevřený dopis Petru Fialovi: Návrh jak získat více peněz na vědu a školství bez navýšení výdajové části státního rozpočtu.

Vážený pane Fialo, Mám pro Vás návrh jak získat více peněz na vědu a školství bez navýšení výdajové části státního rozpočtu. Příjmová část rozpočtu by nepoklesla. Nejdříve se Vám představím. Jsem nyní volič Svobodných, dříve ODS, snad i US. Mám zkušenosti se sociální oblastí (vězni, azylové domy, domy na půli cesty), s financováním neziskových organizací. Můj návrh na zvýšení finančních prostředků na vědu, školství, sociální oblast je umožnit lidem, aby ze své výplaty projekty tohoto zaměření podporovali. Dnes můžete poskytnout jako fyzická osoba maximálně 10% hrubého příjmu, kde si částku daru můžete odečíst od daňového základu. Mnoho lidí ovšem má např. děti, či využívá jiné odečitatelné položky, a tak si nemohou  daňový základ už o tuto částku ponížit, protože základ daně z příjmu je nulový. To neznamená, že by lidé daně neplatili. Platí je ve formě sociálního a zdravotního pojištění. Proto druhá část návrhu znamená možnost ponížit si o darovanou částku základ nejen...

100 miliard

Úvod: Politický program pro chudé jsem konzultoval s moudřejšími. Jedna z otázek byla: program je možná zajímavý, ale jak chudé přesvědčíš, aby šli k volbám a zvolili tě? Aby voliči zvolili politika, musí mít důvod. Volby nejsou důvod. Důvod není ani to, že si politik přeje být zvolen. Volič jde k volbám a volí politika proto: aby si polepšil nebo  aby si příliš nepohoršil. Navrhnu program podle bodu (1) - aby si chudí polepšili, a zároveň aby programu rozuměli. Program musí být jednoduchý, musím chudým něco slíbit.  Co nabídnu? Peníze. Kolik? 100 miliard. Kde je vezmu? Zruším dotace bohatým. Polostátním společnostem, velkým holdingům a jejich obchodním partnerům. Dotace na "obnovitelné zdroje energie". Pokud jsou obnovitelné, zdroje se obnoví samy. Dotace do zemědělství. Posledních 20 let dotace rostou, bojujeme proti globální změně klimatu, přitom jsme tím (spolu)připravili pětisetleté sucho. Republika usiluje o potravinovou soběstačnost, na polích není mís...

Koalice nechtěná, koalice chtěná

Máme po volbách, máme co jsme chtěli. Respektive voliči mají co chtěli. Prezident pověřil vůdce vítězné strany sestavením vlády. Vítězná strana dostala 30% hlasů. Mě se to nelíbí. Nevadí mi, že mě voliči nezvolili premiérem - "moje" strana nedostala ani 2% hlasů, tj. musel bych se 20x více snažit, abych měl šanci. A to jsem opravdu nechtěl, moje priority jsou nyní jinde.   Vadí mi, že politici, kteří dostali více hlasů než já, a kteří u mne požívají o fous větší důvěry než vítěz voleb se ani nesnaží vítězi oponovat. Nestačí psát #neuhneme , nestačí #demokracie, je třeba činů. Činů povolebních, činů nevábných, činů pro které politici jsou neoblíbení. Je třeba domluvit koalici. Koalici nejen stran názorově blízkých, až se jeden ptá proč nejsou stranou jednou, ale i stran odlišných, pokud jsou ochotné domluvit se na základních kamenech - deskách, ze kterých se neustoupí. Koaliční program poté nebude budující - nebudou se stavět krásné, světlé zítřky, ale bude to program udrž...