Přeskočit na hlavní obsah

ČNB a boj s deflací

Nedávno nás potkalo rozhodnutí ČNB stabilizovat českou korunu na kurzu 27Kč/EUR. Je to zatím poslední střípek bankovní rady ve snaze o "rozhýbání" české ekonomiky.
Na první pohled bychom mohli říci, že se bankovní rada inspiruje americkým FEDem, a že pan Krugman je její hlavní poradce. ČNB postupně snížila výši úroku, za který půjčuje komerčním bankám až na 0.05%, tj. za pětset korun ročně úroku jim půjčí celý milión. Cílem těchto operací je "napumpovat" do hospodářství co nejvíce peněz, aby tyto spustily inflaci a tím také hospodářský růst. Nedovolím si diskutovat o užitečnosti či škodlivosti inflace, ani vhodnosti či legitimitě daných kroků. Zkusím poukázat na motiv, který zatím nebyl  zmiňován a tím je neutěšený stav našich bank.
ČNB vykonává dozor nad bankami. Jedná se například o Komerční banku, Českou spořitelnu. Tyto banky přinášejí pravidelné miliardové zisky svým akcionářům. ČNB je oceňována za příkladný dohled nad těmito bankami, krizí propluly velmi dobře. Jak je to možné? Českou republiku nepostihla krize? Banky nemají nedobytné pohledávky u svých věřitelů? ČNB sama říká, že banky nedobytné pohledávky mají. Jde o pohledávky z hypoték, které byly poskytnuty developerům na stavby bytových domů za "předkrizové" ceny. Mnoho těchto domů je dodnes neobydlených. Byty jsou v dnešní situaci neprodejné. ČNB bankám mohla nařídit, aby si připravily rezervy na odpis pohledávek, ale nenařídila. Mezitím několik desítek miliard Kč odteklo z bank jako zisky zahraničním matkám. ČNB se rozhodla tuto "krizi stavebnictví" řešit masivní inflací - otevřením úvěrových stavidel. Není problém získat hypotéku za 2-3%. Ale ani tak nízké úvěry nemotivují občany k nákupu nemovitostí, zejména těch "předkrizových". Trh se v závislosti na lokalitě propadl o 30%, ceny klesly na úroveň roku 2004 i níže. V takovém případě jsou drahé byty neprodejné.
Nyní nastupuje poslední páka, kterou ČNB má - snaží se vyvolat mezi občany a střadateli paniku a donutit je ke koupi nemovitosti - kotvy na rozbouřeném finančním moři.  ČNB nechápe, že téměř každý, kdo mohl mít nemovitost, si jí pořídil. Málokdo si nemovitost koupí jako investici s hypotečním úvěrem - obzvláště po zkušenosti, že ceny domů a bytů mohou nejenom stoupat ale i klesat.

Shrnutí:
V článku jsem se snažil uvažovat, že kroky ČNB nejsou hloupé nebo zmatené, ale mají určitý úmysl.
Tím úmyslem je pomoci hospodaření českých bank, které mají desítky miliard "utopených" ve stavebních projektech. Způsob pomoci až do října 2013 spočíval v poskytování úvěrů za téměř nulový úrok. Když to nepomohlo, zkouší ČNB od listopadu vyvolat mezi občany paniku, a doufá, že lidé budou kupovat i zatím neprodejné byty, resp. podniky rozšíří výrobu do zatím prázdných hal.

Co by měla ČNB dělat?
Myslím, že místo roztáčení kol inflace měla nařídit bankám, aby si vytvořily rezervy na nedobytné pohledávky.

Jak pokus o nastavení kurzu koruny dopadne?
ČNB vydrží bojovat proti trhu několik měsíců, přičemž každý měsíc boje jí může přijít na miliardy Kč.

Odkazy:
Varování čnb
http://m.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/232320-cnb-varuje-era-levnych-bytu-skonci-investujte-co-to-jde/
Analýza trhu s nemovitostmi v Praze
http://www.cnb.cz/miranda2/export/sites/www.cnb.cz/cs/financni_stabilita/zpravy_fs/fs_2010-2011/fs_2010-2011_clanek_iii.pdf

Disclaimer:
Omlouvám se za formu článku i nepřesnosti, budu vděčen, pokud se tomuto tématu bude věnovat někdo s větší odborností.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Otevřený dopis Petru Fialovi: Návrh jak získat více peněz na vědu a školství bez navýšení výdajové části státního rozpočtu.

Vážený pane Fialo, Mám pro Vás návrh jak získat více peněz na vědu a školství bez navýšení výdajové části státního rozpočtu. Příjmová část rozpočtu by nepoklesla. Nejdříve se Vám představím. Jsem nyní volič Svobodných, dříve ODS, snad i US. Mám zkušenosti se sociální oblastí (vězni, azylové domy, domy na půli cesty), s financováním neziskových organizací. Můj návrh na zvýšení finančních prostředků na vědu, školství, sociální oblast je umožnit lidem, aby ze své výplaty projekty tohoto zaměření podporovali. Dnes můžete poskytnout jako fyzická osoba maximálně 10% hrubého příjmu, kde si částku daru můžete odečíst od daňového základu. Mnoho lidí ovšem má např. děti, či využívá jiné odečitatelné položky, a tak si nemohou  daňový základ už o tuto částku ponížit, protože základ daně z příjmu je nulový. To neznamená, že by lidé daně neplatili. Platí je ve formě sociálního a zdravotního pojištění. Proto druhá část návrhu znamená možnost ponížit si o darovanou částku základ nejen...

100 miliard

Úvod: Politický program pro chudé jsem konzultoval s moudřejšími. Jedna z otázek byla: program je možná zajímavý, ale jak chudé přesvědčíš, aby šli k volbám a zvolili tě? Aby voliči zvolili politika, musí mít důvod. Volby nejsou důvod. Důvod není ani to, že si politik přeje být zvolen. Volič jde k volbám a volí politika proto: aby si polepšil nebo  aby si příliš nepohoršil. Navrhnu program podle bodu (1) - aby si chudí polepšili, a zároveň aby programu rozuměli. Program musí být jednoduchý, musím chudým něco slíbit.  Co nabídnu? Peníze. Kolik? 100 miliard. Kde je vezmu? Zruším dotace bohatým. Polostátním společnostem, velkým holdingům a jejich obchodním partnerům. Dotace na "obnovitelné zdroje energie". Pokud jsou obnovitelné, zdroje se obnoví samy. Dotace do zemědělství. Posledních 20 let dotace rostou, bojujeme proti globální změně klimatu, přitom jsme tím (spolu)připravili pětisetleté sucho. Republika usiluje o potravinovou soběstačnost, na polích není mís...

Koalice nechtěná, koalice chtěná

Máme po volbách, máme co jsme chtěli. Respektive voliči mají co chtěli. Prezident pověřil vůdce vítězné strany sestavením vlády. Vítězná strana dostala 30% hlasů. Mě se to nelíbí. Nevadí mi, že mě voliči nezvolili premiérem - "moje" strana nedostala ani 2% hlasů, tj. musel bych se 20x více snažit, abych měl šanci. A to jsem opravdu nechtěl, moje priority jsou nyní jinde.   Vadí mi, že politici, kteří dostali více hlasů než já, a kteří u mne požívají o fous větší důvěry než vítěz voleb se ani nesnaží vítězi oponovat. Nestačí psát #neuhneme , nestačí #demokracie, je třeba činů. Činů povolebních, činů nevábných, činů pro které politici jsou neoblíbení. Je třeba domluvit koalici. Koalici nejen stran názorově blízkých, až se jeden ptá proč nejsou stranou jednou, ale i stran odlišných, pokud jsou ochotné domluvit se na základních kamenech - deskách, ze kterých se neustoupí. Koaliční program poté nebude budující - nebudou se stavět krásné, světlé zítřky, ale bude to program udrž...