Přeskočit na hlavní obsah

Je "svobodný" software vždy lepší?

K tomuto příspěvku mě inspiroval návrh "svobodného" software ve státní správě. Budu se pokoušet zvážit, zda je třeba vždy používat software, který je "svobodný". Za svobodný software budu v tomto článku považovat programy, které jsou poskytovány pod některou ze svobodných (open-source, OSI-approved) licencí, tj. GPL, BSD, Apache a další. Za svobodný software nepovažuji abandonware, freeware (free as free beer), adware.

Větší část svého života pracuji s počítači. Vždy používám  legální programy, ať placené nebo zdrarma poskytované. Preferuji používání svobodného software, ale někdy to není možné. Software, který je zdarma, neposkytuje potřebnou funkcionalitu - kolegové v konstrukční kanceláři by mě hnali, kdybych jim místo Autocad a Solidworks nainstaloval LibreCad. Uživatelé v kancelářích by nebyli zrovna šťastní, kdyby se měli z Excelu přeučovat na LibreOffice Calc. Principiálně to možné je, je možné změnit konstrukční postupy, je možné naučit zaměstnance pracovat ve svobodném software. Ale můj zaměstnavatel se zajímá především o výkon. Bude-li zaměstnanec s novým softwarem výkonnější, navrhne-li konstruktér více strojů, najde většinu možných chyb stroje "na prkně" a ne až při výrobě, investice do nového sw se mu vyplatí. Je-li nový software "intuitivnější", jednodušší na naučení při zachování funkcionality, je dobré do něj investovat. Nebo naopak - je možné investovat do obnovení licence stávajícího software, pokud nebudu muset investovat do vzdělání (přeškolení) zaměstnanců.

Někdy program za 2.000 Kč vytrhne trn z paty. Existuje alternativa zdarma, ale doba zaškolení uživatele je 10 dnů. Co je výhodnější? 2.000 Kč nebo ztráta 10 pracovních dnů zaměstnance?

Co je pro mě důležité? Používat praktické standardy. Je dobré používat programy, které používají jiní. Pokud investice do vzdělání konstruktéra nebo účetní jde do stovek hodin, je dobré používat něco, co případný uchazeč o zaměstnání má šanci znát. Je dobré používat program, který má podporu nejen oficiální, ale s kterým mi poradí i další desítky (tisíc) uživatelů na webu.

Je důležité používat programy, které jdou propojit se zbytkem mého hardware i software. Pokud by svobodný software nespolupracoval s mojí bankou, nebo nepoužíval formáty souborů, které používám, je možná úspora při nákupu diskutabilní. Kvůli nižší ceně pořízení je třeba změnit podnikové procesy.

Na výše uvedených příkladech se snažím ukázat, že svobodný software není "všespasitelný".

Pokud by cílem použití svobodného software, svobodných datových formátů mělo být "zprůhlednění" státní správy, je možné tento cíl se svobodným software splnit i nesplnit. Stejně jako s uzavřeným software, či s proprietárními datovými formáty.

Pokud by cílem státní správy měla být úspora nákladů díky využití svobodného software, znám lepší cestu: Zákon o vyrovnaném státním rozpočtu. Zrušení zbytečných agend a úřadů. Moc zákonodárnou omezit natolik, aby nemohla každý měsíc měnit normy, podle kterých např. účetní programy pracují.

Svobodný software ušetří pouze část nákladů - náklady pořizovací a udržovací poplatky za licence. Neušetříte za podporu, neušetříte za hardwarové náklady. Tyto náklady ušetříte pouze, když software nebudete potřebovat vůbec.

Jsem přesvědčen, že pravda vítězí, i když nakrátko přemožena bývá. Stejně jsem přesvědčen, že svobodný software vítězí nad proprietárním na celé čáře. I bez státních zásahů.

Máte rádi svobodný software? Tak ho používejte, jako ho používám já. Chcete pomoci? Tak pište překlady, hlašte chyby, na to nemusíte být programátoři. Chcete pomoci více a rozumíte počítačům? Chyby opravujte, programy navrhujte, a hlavně vzdělávejte uživatele. A to vše bez zákonných nařízení.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ČNB a boj s deflací

Nedávno nás potkalo rozhodnutí ČNB stabilizovat českou korunu na kurzu 27Kč/EUR. Je to zatím poslední střípek bankovní rady ve snaze o "rozhýbání" české ekonomiky. Na první pohled bychom mohli říci, že se bankovní rada inspiruje americkým FEDem, a že pan Krugman je její hlavní poradce. ČNB postupně snížila výši úroku, za který půjčuje komerčním bankám až na 0.05%, tj. za pětset korun ročně úroku jim půjčí celý milión. Cílem těchto operací je "napumpovat" do hospodářství co nejvíce peněz, aby tyto spustily inflaci a tím také hospodářský růst. Nedovolím si diskutovat o užitečnosti či škodlivosti inflace, ani vhodnosti či legitimitě daných kroků. Zkusím poukázat na motiv, který zatím nebyl  zmiňován a tím je neutěšený stav našich bank. ČNB vykonává dozor nad bankami. Jedná se například o Komerční banku, Českou spořitelnu. Tyto banky přinášejí pravidelné miliardové zisky svým akcionářům. ČNB je oceňována za příkladný dohled nad těmito bankami, krizí propluly velmi dob

Druhá adventní neděle

Na druhou adventní neděli zapalujeme druhou fialovou svíčku, tzv. betlémskou, která reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky. Tolik Wikipedie Minule jsem se rozepsal o tom, jak skoncovat s nenávistí a zapomněl jsem na jesličky. Protikladem nenávisti není lhostejnost. Tím je láska. Dobré zkušenosti mě nevedou k milování mého bližního. Dobré zkušenosti s někým mě vedou důvěře, učím se spoléhat na jeho slovo, jsem spokojený s jeho prací. Láska potřebuje více.  Láska dává ač nedostává. Láska sní o palácích pro druhé, sama ve stáji. Láska touží dávat pokoj, sama v nepokoji. Lásku nám připomínají jesličky v Betlémě. Dříve než byly jesličky, přišel anděl Gabriel za Marií do Nazareta. Dívka slyší o tom, že se jí narodí Spasitel. Jakto? Spasitelé jsou přeci v královských palácích? Ale takto? Chudá dívka, ještě nesezdaná a skrze ní má přijít spasení mnoha lidem? Láska jedná nečekaně.  Podmínkou nejsou krásné šaty. Dokonalá slova nebo skutky. Průzkum veřejného mínění by v ro

Proč svobodomyslní nekoukají druhým pod peřinu

Se zpožděním ke mně dorazily názory některých Svobodných na manželství. http://mmister.com/proc-libertariani-podporuji-homosexualni-manzelstvi/ Dovolím si zde uvést některé skutečnosti, které v diskuzích bývají nepochopeny. Manželství jako instituce existovalo dávno před existencí státních útvarů. Můžeme hledat v Tacitovi - najdeme je u starých Germánů. V Bibli, v římských análech, všude se o manželství dočteme, nezávisle na státoprávním uspořádání. Instituce manželství chránila smluvní strany tohoto svazku. Zkuste si najít předmanželské smlouvy vašich (pra)dědečků, babiček. V soukromé smlouvě byly vymíněny náležitosti, které v případě neplnění bylo možno právně vymáhat. S jakým majetkem smí nakládat muž, jaký náleží pouze ženě, za jakých podmínek rodiče přenechají hospodářství novomanželům. Děti, které se narodily v manželství, požívaly ochrany rodiny. Ve starých knihách lze číst, za jakých podmínek lze muže k manželství donutit. Děti, ženy mimo manželství, mimo rodinu této